Temmuz 2013

Temmuz 2013, 439

 

Merhaba değerli dostlarımız,

Yakın zamanda yaşanan ve art arda gelen olaylar, hepimizi üzdü. Bazılarının kafası hâlâ karışık. Oysa bu asrın başında, “Milletin kalb hastalığı zaaf-ı diyanettir. Bunu takviye ile sıhhat bulabilir.” (Divan-ı Harb-i Örfi, 63) diyen Bediüzzaman ileride gelecek olan tehlikenin de adresini göstermiş oluyordu. Kalpler boşaltılıyor, dikkat!

Can çekişen Batı medeniyeti içerisinde doğan türlü türlü hastalıklar, bilim, sanat, eğitim, modernite adı altında bize de boca edildi. Hakikatten uzaklaşan insanların ruh dünyasının sonunda gelip toslayacağı yer belliydi. Bu arada fitne ve fesat şebekeleri ellerinden geleni ardına koyarlar mı? Ama biz de bu yaşananlardan payımıza düşen dersi almalıyız. Ailemize, evladımıza ve en yakınımızdan başlayarak diğer insanlara ne kadar sahip çıkabildiğimizi ve elimizdeki hakikatlerden onlara ne kadarını ulaştırabildiğimizi sorgulamamız gerekiyor.

Çocuğun adı konulunca çağırılması kolay olur” demiş atalarımız. Muhterem Mehmed Kırkıncı Hocamızın kapaktaki ifadesi de bu durumu özetler gibi:

“Gençliğin kalbi, bir bahçe gibidir. Bakılırsa orada lâleler, güller biter; bakılmazsa, zararlı otlar biter.”

Kaosun, anarşinin başladığı yer de burası işte. Sadece akılla olmuyor. Gıdasız kalan kalpler, kabına sığmıyor, taşıyor. Allah’tan ve ebedi hayat müjdesinden mahrum bırakılan kalpler gerçeği arıyor.

Zafer dergisi olarak biz tam 37 yıldır istikbalde başımızı ağrıtacak bu hallerden nasıl kurtulmamız gerektiğinin hem çarelerini hem de tedavi yollarını göstermeye çalıştık her sayımızda.

Zaman, ahir zaman. Bediüzzaman Hazretleri ahir zamanda en dehşetli fitnenin kadınlar ve gençler üzerinden kurgulanacağına dikkat çekiyor. Kaç asırdır idrakimize giydirilmeye çalışılan “izm”lerden deli gömleklerinin işi bitti. Ama saçtığı tohumlar, bozduğu kalpler ve onların tahribi, bitmedi, bitmeyecek. Birçok Batılı düşünür, Avrupa medeniyetinin tükenişinin işaretlerini daha bu asrın başında vermiştir. Bu konudaki en harika tahlilleri, Bediüzzaman Hazretleri’nin On Yedinci Lem’a (Zühre) adlı eserinden okuyabilirsiniz.

Eli kolu bağlı duracak halimiz yok. Ateş düştüğü yeri yakar. Yaktığı yerden de her yana yayılmaya başlar. Bu yangından evlatlarımızı, yakınlarımızı ve gelecek nesillerimizi korumak da bizlere düşen bir görevdir.

Bediüzzaman Hazretleri Eşref Edip Fergan’ın kendisiyle yaptığı bir röportajda şunları söylüyor:

“Dünya, büyük bir mânevî buhran geçiriyor. Mânevî temelleri sarsılan Garb cemiyeti içinde doğan bir hastalık, bir vebâ, bir tâun felâketi, gittikçe yeryüzüne dağılıyor. Bu müthiş sâri illete karşı İslâm cemiyeti ne gibi çarelerle karşı koyacak? Garbın çürümüş, kokmuş, tefessüh etmiş, bâtıl formülleriyle mi? Yoksa, İslâm cemiyetinin ter ü taze iman esaslarıyla mı? Büyük kafaları gaflet içinde görüyorum. İman kalesini küfrün çürük direkleri tutamaz. Onun için, ben yalnız iman üzerine mesâimi teksif etmiş bulunuyorum.” (Tarihçe-i Hayat, 543)

Yaşanan olaylar, önce kendimizden, sonra aile fertlerinden başlayarak çevremize yepyeni bir gözle bakmanın ve duyarlılıkla yaklaşmanın önemini anlatıyor. Allah’ın bu şerden de büyük bir hayır çıkaracağını o zaman görmüş olacağız. Az hizmetin bile çok olduğu bir devirdeyiz. Güzel bir hareket başladı mı, güzel bir ses gibi yankısı da güzel oluyor.

Kalbi, ruhu aç olan insanımıza ve gençlerimize ulaşmanın yollarını bulmalıyız. Şefkatli bir dille ve arkadaşça yaklaşmamız gerekiyor.

Bediüzzaman’ın bakış açısına ihtiyacımız var:

“Kim olursa olsun, bütün gençlere karşı daima kardeş nazarıyla bakıyorum.” (Emirdağ Lâhikası, 411)

Şu sıralarda sosyal medyadaki kirliliğe karşı nasıl davranmamız gerektiği konusunda, Bediüzzaman’ın “Her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz.” (Münazarat, 49) uyarısını da dikkate almalıyız:

“Evet, kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor.” (Münazarat, 48-49)

***

Evet, Zafer olarak biz de bu vesile ile gençlik konusunu kapağa çektik. Bunu izleyen ve bu konuyu tamamlayan konularla fikir bahçemizden bir demet gül takdim ediyoruz sizlere. Özellikle Muhammed Bozdağ, Metin Karabaşoğlu, Nevzat Tarhan, Kemal Sayar’ın bu bağlamdaki yazılarına dikkat çekiyoruz.

Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyor, her bir anının ve her bir gününün binler hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Büyük bir fedakârlıkla yazılarını hazırlayıp bizlerle paylaşmaktan derunî bir haz duyan Zafer yazı ailesinin her bir ferdine de kalbî dua ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Rabbim ilham ve feyizlerini bereketli kılsın inşallah.

Bu ay sevdiğimiz iki insanı ahrete uğurladık. Biri nur hâdimi Nureddin Yaşar kardeşimiz, diğeri de yıllardır yazılarıyla ve düşünceleriyle Zafer’de büyük emekleri olan Sami Uslu Ağabeyimiz. Mevlâ her ikisine de rahmet eylesin. Dualardan unutmayınız. Özellikle Sami Uslu Ağabey’in gençlik yıllarımızda üzerimizdeki hakkını unutamayız.

Rahmet ayını ve tatil günlerini vesile kılıp okuyucularımızdan da abone konusunda bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.

 

 

Meleklerin Secdesi

Meleklerin Secdesi

Meleklerin Hazreti Âdem’e secde etmeleri hadisesi bizlere iki ayrı dersi birlikte verir...

Devamı »

Akıllıca Bir Strateji Mi, İlham-ı İlâhî Mi?

Akıllıca Bir Strateji Mi, İlham-ı İlâhî Mi?

Haberde, palyaço karideslerinin “akıllıca bir strateji geliştirdiği”nden söz ediliyor. Acaba palyaço karideslerinin aklı(!) mı var?

Devamı »

Özgürlük, Sınır ve Ramazan

Özgürlük, Sınır ve Ramazan

Sınır koymak veya kendine sınır konulmasını istemek insana özgü bir durum... Şöyle de söyleyebiliriz: insan olmak aynı zamanda sınırla kayıtlı olmak demektir. Cennet, tanımı gereği, aslında her şeyin serbest bırakıldığı yerin adıdır. Orada yok yoktur. Ancak insan olma şartı müstesna…

Devamı »

Yolu Açan İnşirah!

Yolu Açan İnşirah!

Hayatın önümüze koyduğu apaçık bir gerçektir: Gülün dikeni olur, karpuzun çekirdeği vardır, baharın öncesi kıştır, yağmur fırtınayla gelir ve çamur da getirir, kar aynı zamanda soğuk demektir, sıcak hava yaz bereketinin yoldaşıdır. Bu apaçık gerçeğe rağmen, nice insan, dikensiz gül, çekirdeksiz karpuz, kışsız bahar, fırtınasız yağmur, soğuksuz kar, sıcaksız yaz bereketi ister.

Devamı »

Satır Arkası

Satır Arkası

Devamı »

Şükürler Olsun!

Şükürler Olsun!

Pencerenizden izlediğiniz bahçenin çıplak toprağından ansızın bir yeşil sütun yükseliyor, dakikalar içerisinde büyüyüp, dal budak salıp ağaç oluyor. Derken kaldırıyor köklerini yerden de yürüyüp pencerenizin önüne geliyor. Yaklaştırıyor dallarını yüzünüze ve incecik uçlarından hızla büyüyen iri iri elmaları uzatıyor elinize, “buyurun!” dercesine!

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Hal Çizgisi / Konuşmak

Hal Çizgisi / Konuşmak

Devamı »

İhtiyacı Mı Var?

İhtiyacı Mı Var?

“Peygamberimiz en üstün insan, hem de cennetlik. Şu halde niçin salâvat getiriyor, ona niye dua ediyoruz, ihtiyacı yok ki...”

Devamı »

Kelebek Etkisi ve MicroRNA'lar

Kelebek Etkisi ve MicroRNA'lar

Kelebek etkisi fizik ve matematikte yıllardır iyi bilinen ve tabiattaki düzenin arkasındaki önemli bir mekanizmayı açıklayan bir kavramdır. Edward Lorenz’in ilk kez 1979’da açıkladığı bu kavrama göre, örneğin Brezilya’daki bir kelebek, günler sonra Texas’ta olacak bir hortum fırtınasının tetikleyici sebebi olabilir.

Devamı »

Daha Mutlu Bir Hayat İçin: İYİMSERLİK

Daha Mutlu Bir Hayat İçin: İYİMSERLİK

Yeni duruma çok çabuk adapte olabiliyoruz. Günümüz toplumunda hep “daha” sözünü söylüyoruz. Zaten modern kapitalizm de buradan ekmek yiyor. Bize hep daha fazlasını satmak istiyor. Ancak, kronik mutsuzluğa kapılmak istemiyorsak ne yapmalıyız?

Devamı »

Kırkambar

Kırkambar

Devamı »

İlk Beyaz Adam

İlk Beyaz Adam

Yıl 1963. Yer Londra. Ünlü boksör Cassius Clay, Avrupa şampiyonluğu maçı için Amerika’dan gelmiş ve İslam Kültür Merkezi’ni ziyaret etmiştir. Orada, kendisinin Müslüman olduğunu, ancak bunu gizlediğini söylemiştir. Çünkü, Müslümanlığı bilinirse, asla dünya şampiyonu yapılmayacağı çok aşikârdır.

Devamı »

Reçete

Reçete

Neşeli Öykü

Devamı »

Süper Hızlandırıcılar: Enzimler

Süper Hızlandırıcılar: Enzimler

Bizler bedenimiz canlı tutulup çalıştırıldığı için görebiliyor, işitebiliyor, koku alabiliyor, yediklerimizi hazmedebiliyor, yürüyor, konuşuyor, düşünüyor ve daha binlerce fonksiyonları yerine getirip yaşatılıyoruz. Peki bütün bunların olabilmesi için vücudumuzda neler ve nasıl çalıştırılıyor?

Devamı »

Genç Arkadaş, Neredesin?

Genç Arkadaş, Neredesin?

Kimsin sen? Sordun mu hiç kendine? Bu cevabı zor bir soru. Bir günün değil, bir ömrün sorusu bu. Vereceğin cevaba göre hayatın şekillenecek.

Devamı »

Akıl mı, Güç mü?

Akıl mı, Güç mü?

Akıl Öyküsü

Devamı »

Pasif Agresif Kişilik

Pasif Agresif Kişilik

Kişilik; insanları birbirinden ayıran, kendisi ve çevredekilere bakış açıları, onlar ile kurabileceği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan, çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir.

Devamı »

Bir Filmden Kur’an’a

Bir Filmden Kur’an’a

Devamı »

Yediveren

Yediveren

Devamı »

Dünya Kadar Büyük Bir Ayet: DENGE

Dünya Kadar Büyük Bir Ayet: DENGE

Cenâb-ı Hakk’ın “Adl” isminin kâinattaki yansıması; ölçü, denge ve mizan olarak karşımıza çıkar. Kâinatın her yerinde olduğu gibi, canlılar âleminde de âdilâne bir denge söz konusudur.

Devamı »

Ölene Kadar Değil, Öğlene Kadar Ağlardım

Ölene Kadar Değil, Öğlene Kadar Ağlardım

Deyim Öyküsü

Devamı »

15

15

Hayatın İçinden

Devamı »

Dünyada Turist Gibi Yaşamak 2

Dünyada Turist Gibi Yaşamak 2

Aslında her insan bir yolcudur, bir seyyahtır, yani bir turisttir. Hani demiştik ya turist kelimesi “tur atmaktan” türetilmiştir. Tur atmanın temel şartı, kişinin sürekli yaşadığı yere, yani başlangıç noktasına, yani vatan-ı aslisine geri dönmesidir.

Devamı »

Sen Buyur Gel ki, Biz Kendimize Gelelim; Ey Ramazan!

Sen Buyur Gel ki, Biz Kendimize Gelelim; Ey Ramazan!

Temizlerken yeşerten, benliğimizi sulayan, yeni filizlere yol veren su… Ramazan’da Nisan yağmurlarına benzer şekilde her yıl yeni bir mucize gibi gelmiyor mu kıyılarımıza?

Devamı »

Oruç İbadetinin Hikmetleri / Röportaj

Oruç İbadetinin Hikmetleri / Röportaj

Yazarımız Prof. Dr. Alparslan Özyazıcı ile “Ramazan Ayı ve Orucun Hikmetleri” üzerine gerçekleştirdiğimiz son derece faydalı ve ufuk açıcı bir röportajı Zafer okuyucularıyla da paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu mübarek ayın feyzinden hepimizin azami derecede istifadesini de niyaz ediyoruz Rabbimizden.

Devamı »

Paraşüt

Paraşüt

Neşeli Öykü

Devamı »

Ateşten Güller

Ateşten Güller

Şiir

Devamı »

Ev Hanımı Değil, Evin Hanımı Olmak

Ev Hanımı Değil, Evin Hanımı Olmak

“Çocuğun okulundan ya da başka bir yerden ne zaman ki bir vesileyle ne iş yaptığımı sorsalar, ev hanımıyım demekten rahatsız oluyorum. Yüzüme aşağılayıcı bir ifadeyle baktıklarını hissediyorum. İşe yaramadığımı, bir mesleğim olmadığı için tüketici olarak görüldüğümü, çalışan hanımların daha özgür, özgüvenli ve değerli olduklarını düşünüyorum.”

Devamı »

Ashab-ı Kehf Mucizesi

Ashab-ı Kehf Mucizesi

Kur’an-ı Kerîm’in on sekizinci suresinde sözü edilen Ashab-ı Kehf kıssası ile, ölümden sonra dirilişin bir misali olarak uzun süre mağarada uyuyup yeniden uyanan gençlerin hikâyesi anlatılmıştır. Müşrik bir kavmin içinde Allah’ın varlığına ve birliğine inanan birkaç genç mümin bu inançlarını açıkça dile getirip putperestliğe karşı çıkmış, taşlanarak öldürülmekten veya zorla din değiştirmekten kurtulmak için dağda bir mağaraya sığınmışlardır...

Devamı »

Kalori Hesabı

Kalori Hesabı

Bir Hatıra

Devamı »

Bağışıklık sisteminin önemli bir organı: DALAK

Bağışıklık sisteminin önemli bir organı: DALAK

Vücudumuzda pekçok organ vardır. Bu organlar bizim bilgimiz ve irademiz olmadan çok hassas görevleri yaparlar. Hem de en güzel şekilde… Biz de bu sayede hayat fonksiyonlarımızı rahatça yerine getiririz. İşte insana karşı rahmetini, düşünenlere karşı ilmini ve kudretini bu şekilde gösteren Allah’ın (cc.) bize hizmet ettirdiği bu organlardan biri de ‘dalak’tır.

Devamı »

Manevi İklimlerde Gezi

Manevi İklimlerde Gezi

Ülkenin Gezi Parkı adı altında kargaşaya düştüğü, dalgalanıp durulduğu haftaların ardından bu kez İlahi cihetten ‘Manevi iklimlerde Gezi’ye davet edildik! Aslında ‘zamanlama çok güzel’ diyebiliriz. Haziran-Temmuz-Ağustos aylarının ‘Nefsin Üç Ayları’ modunda geçmesine her zaman tenkit ve tefekküre teşvik yazıları yazardı kalem ehli.

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »